Kraj Meksyk

Stolica: Mexico City
Powierzchnia: 1 972 550 km²
Ludność: 112 336,5 tys.
Waluta: peso meksykańskie (MXN), 1 MXN = 100 centavos
Napięcie: 110 V
Język: hiszpański
Wiza: wiza nie jest wymagana

Acapulco

Baja California

Meksykański „Dziki Zachód” z pięknymi plażami, pustyniami i górskim krajobrazem.

Informacje ogólne

Baja California jest niezwykłym regionem turystycznym, który oferuje turystom bardzo wiele. Zadziwiająca linia brzegowa, majestatyczne góry i niezmierzone, targane upalnym słońcem pustynie, sąsiadujące z chłodnym oceanem dają możliwość poznania zupełnie innego oblicza Meksyku. Chociaż większa część Półwyspu Kalifornijskiego tworzącego region turystyczny może wydawać się monotonna i surowa, jest rajem dla poszukiwaczy przygód, entuzjastów wszelkich sportów wodnych, wędkarzy i miłośników dzikiej przyrody. Turyści zaglądają najczęściej na północ półwyspu w okolice Tijuany lub na południe, do La Paz i na obszar Los Cabos. Pomiędzy tymi punktami orientacyjnymi rozciągają się niezmierzone i tajemnicze tereny owiane indiańskim mistycyzmem.

Półwysep Kalifornijski położony jest w północno-zachodniej części Meksyku i na północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi. Długi na ponad 1200 km i szeroki na 90 km pas ziemi, rozciągający się od miasta Tijuana na północy aż do Przylądka Świętego Łukasza na południu, oblewają z trzech stron wody Oceanu Spokojnego i Zatoki Kalifornijskiej. W krajobrazie dominują pasma górskie Sierra de San Pedro Martir, mocno rozczłonkowane wybrzeże z piaszczystymi plażami, skałami i lagunami oraz pustynie porośnięte kaktusami, wrzecionowatymi krzewami i kolczastymi drzewami. Chociaż panują tam niezwykle surowe warunki naturalne, flora i fauna jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Często zdarza się, że palmy sąsiadują z sosnami, między którymi przechadzają się jelenie, rysie i owce kanadyjskie.

Długi i wąski pas ziemi zaczął oddzielać się od Ameryki Północnej wzdłuż uskoku San Andreas około 5 mln lat temu, zabierając ze sobą liczne pasma górskie. Ślady osadnictwa odnalezione na półwyspie sięgają 7500 lat p.n.e., chociaż historia pradawnych plemion nigdy nie została do końca wyjaśniona. Dopiero pojawienie się Hernana Cortesa w 1535 r. i przybycie jezuickich misjonarzy doprowadziło do skolonizowania krainy. Półwysep został oddzielony od amerykańskiej Kalifornii w roku 1804, chociaż wojska Stanów Zjednoczonych stacjonowały tam podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej w połowie XIX w. Ostatecznie Półwysep Kalifornijski został podzielony w 1931 r. na Kalifornię Dolną Południową i Kalifornię Dolną Północną.

Największym miastem Baja California jest Tijuana leżąca na granicy z USA i będąca jednocześnie bramą do Meksyku. Na turystów czeka tam ożywiona atmosfera amerykańskiego „saloonu” związana ze strefą wolnocłową, która jest dodatkową zachętą dla poszukiwaczy bezcennych pamiątek nie tylko z Meksyku. Dzikie życie nocne, liczne atrakcje kulturalne oraz długie, piaszczyste plaże przyciągają do tego zakątka głównie poszukiwaczy przygód. Chociaż na ulicach miasta można spotkać więcej turystów ze Stanów Zjednoczonych niż kościołów i zabytków, zawsze można znaleźć coś interesującego. Życie Tijuany skupia się na głównym placu Parque Municipal Guerrero oraz na ruchliwej, jarmarcznej ulicy Avenida Revolucion, gdzie handel kwitnie na dobre. Chociaż miastem rządzi hazard, corrida i walki kogutów, warto poświęcić czas na wizytę w Centro Cultural Tijuana – nowoczesnym centrum kulturalnym pełnym galerii, wystaw i muzeów z najciekawszym Museo de las Californias pozwalającym zapoznać się z geografią półwyspu oraz obyczajami i tradycjami mieszkających tam Indian. Mundo Divertido La Mesa jest z kolei miejscem, gdzie można pograć w minigolfa czy skorzystać z toru gokartowego. Ciekawym doświadczeniem jest wizyta w Cava de Vinos L.A. Cetto, czyli budynku wybudowanym na wzór wielkiej beczki, w której przy pomocy przewodnika poznaje się tajniki produkcji boskiego trunku. Podobną atrakcję przygotowano dla piwoszy w Browarze Tijuana, który także można zwiedzać w obecności znawcy tematu. Tijuana znana jest z bogatego życia nocnego, wspaniałych klubów i pubów, dlatego wielu turystów zostaje tam przynajmniej na jedną noc, by rozkoszować się urokami północnego Meksyku.

San Jose del Cabo – swoją popularność kurort zawdzięcza malowniczemu położeniu na Półwyspie Kalifornijskim oraz licznym atrakcjom oferowanym turystom zwiedzającym ten region. Jedną z nich jest z pewnością niezwykle szeroka i długa plaża z drobnym piaskiem o jasnym zabarwieniu, rozciągająca się wzdłuż zatoki, w której w roku 1535 na stałym lądzie stanął Hernan Cortes szykujący się na podbój półwyspu. Spokojna i rodzinna atmosfera udziela się turystom przesiadującym na ocienionym akacjami i figowcami ryneczku, wokół którego rozłożyły się butiki i restauracje serwujące owoce morza. Najlepsze hotele usytuowane w Zona Hotelara przy samej plaży oferują turystom wypoczynek na najwyższym poziomie, będący spełnieniem marzeń po długiej podróży do Meksyku. Miasteczko dysponuje również świetnie rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, z której mogą korzystać najbardziej wymagający turyści. W okolicy znajduje się kilka pól golfowych przyciągających biznesmenów prowadzących interesy w Meksyku, natomiast wypożyczalnie sprzętu sportowego zachęcają miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu do uprawiania wszystkich odmian surfingu, żeglarstwa i nurkowania. Luksus w tym kurorcie to norma, na którą pozwalają sobie przeważnie turyści o zasobnych portfelach.

Cabo San Lucas – najprzyjemniejsze miejsce Baja California, gdzie sielankowy wypoczynek idzie w parze z uprawianiem sportów wodnych. Zarówno w samym kurorcie, jak i okolicy powstały setki luksusowych hoteli o najwyższym standardzie, tworząc jedyną w swoim rodzaju enklawę turystyczną zwaną „korytarzem” łączącym Cabo San Lucas z San Jose Cabo. Ciepły klimat, swobodna atmosfera i bogate życie nocne przyciągają nie tylko Meksykanów korzystających z rewelacyjnej bazy noclegowej, ale także podróżników z całego świata, dla których wypoczynek w takim miejscu może okazać się wakacyjnym spełnieniem marzeń. Wybrzeże półwyspu sięga w tym miejscu długości kilkudziesięciu kilometrów i charakteryzuje się przepięknymi plażami z drobnym piaskiem. W sąsiedztwie wybudowano kilkanaście pól golfowych podwyższających prestiż ośrodka i ściągających w to miejsce biznesmenów i gwiazdy kina. Kiedy rybacy wczesnym rankiem szykują się do wypłynięcia w morze, z dyskotek i klubów nocnych wracają rozśpiewani imprezowicze, dla których dobra zabawa nigdy nie ma końca. Cabo San Lucas uchodzi bowiem za centrum życia nocnego Baja California.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Todos Santos – okolice wyciszonego kurortu zdobią piękne, piaszczyste plaże oraz ciekawe tereny nabrzeżne. Na samo wybrzeże często zaglądają miłośnicy surfingu, gdyż panują tam unikalne warunki do uprawiania tego sportu wodnego. W miasteczku często pojawiają się także artyści poszukujący wyrobów sztuki regionalnej oraz turyści uciekający przed głośnymi kurortami z południowej części półwyspu. W budynkach pamiętających czasy kolonialne urządzono galerie sztuki, restauracje i sklepy. Rozległa, piaszczysta plaża otoczona wzniesieniami ciągle zachowuje pierwotne piękno, a sielankowa atmosfera zachęca do wielodniowego oddania się wypoczynkowi. Lokalną atrakcją jest słynny Hotel California, o którym powstała znana piosenka nucona najczęściej przez turystów spacerujących po zacisznych uliczkach. Warto także odwiedzić budynek Galeria de Todos los Santos z najznamienitszymi dziełami sztuki regionalnej.

La Paz – najbardziej meksykański kurort na półwyspie z dużym portem znajdującym się w głębi podkowiastej zatoki. Nazwa miejscowości „pokój” idealnie oddaje cichą i spokojną atmosferę, którą najlepiej jest delektować się na przyjemnych, dobrze zagospodarowanych plażach, wzdłuż których rozciąga się spacerowy deptak pełen tawern. Ponieważ w mieście prężnie działa port, również baza żeglarska jest doskonale rozwinięta, a na turystów czeka szeroka oferta wypraw nurkowych, wędkarskich i kajakowych. Blisko brzegu znajduje się kilka wysp pełnych ustronnych plaż, niezwykłych widoków i jaskiń, w których piraci ukryli swoje skarby. Wyprawa w takie miejsce jest doskonałą alternatywą dla biernego wygrzewania się na plaży. W okolicy usianej kaktusami pierwsi pojawili się hiszpańscy konkwistadorzy, chociaż ludność zadomowiła się tam na stałe, gdy powstały pierwsze misje religijne. Po okresie krzewienia chrześcijaństwa pozostała katedra Nuestra Senora de la Paz zwrócona w stronę Plaza Constitucion – placu łączącego się z kilkukilometrową promenadą spacerową. W mieście działa interesujące Muzeum Archeologiczne, miejski teatr Teatro de la Ciudad, a także Akwarium przybliżające zwiedzającym faunę i florę Zatoki Kalifornijskiej. Ciekawym miejscem jest Rezerwat Kaktusów z zaskakującą ilością roślin oraz muzeum poświęcone pustynnym gadom i nie tylko. Najlepsze plaże można znaleźć na północy miasta – najpopularniejsze są Playa Pichilingue i El Tecolote, z kolei do bardziej ustronnych i dziewiczych należą Punta Coyote i San Evaristo.

Loreto – w czasach kolonialnych miasteczko było centrum działalności misyjnej i pierwszą osadą Europejczyków na Półwyspie Kalifornijskim. Po tym okresie pozostała świątynia, w której przed wiekami wierni modlili się do figurki Matki Boskiej przywiezionej przez misjonarzy z włoskiego Loreto. Kiedy w latach siedemdziesiątych XX w. władze Meksyku dostrzegły potencjał turystyczny miasteczka, zaczęły rozbudowę infrastruktury wypoczynkowej. Na turystów czeka wiele miejsc noclegowych o różnym standardzie, obiekty rekreacyjne i boiska do gier zespołowych. Interesująca jest wyciszona starówka, na której można spotkać podróżników z całego świata oraz Museo de las Misiones poświęcone misjom chrześcijańskim, które w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju Baja California. Chociaż Loreto jest stosunkowo spokojnym kurortem, można tam znaleźć kilka barów z „happy hours” oraz pubów serwujących „tapas” i egzotyczne koktajle. Wolny czas najlepiej przeznaczyć na wyprawy na pobliskie wyspy: Carmen, Monserrate, Santa Catalan i Danzante, gdzie znajdują się najlepsze łowiska wędkarskie w regionie oraz najciekawsze tereny nurkowe. Nieopodal miasta można także zwiedzić jaskinie z naskalnymi malowidłami. Loreto uchodzi za najlepsze miejsce organizujące wyprawy związane z obserwacją wielorybów.

Playas de Rosarito – miasto znane jest z długiej, piaszczystej plaży, sklepów sprzedających towary z pobliskiej strefy wolnocłowej i miejsca zwanego Foxploration, gdzie kręcono między innymi słynnego „Titanica”. Na wybrzeżu zbudowano kilka zbiorników służących potrzebom filmowców, w pobliżu których można obecnie podziwiać wiele pamiątek związanych z wielkimi hollywoodzkimi produkcjami. Poza wygrzewaniem się na plaży można wybrać się na przejażdżkę konną i uprawiać sporty wodne. Najwięcej turystów gromadzi się przeważnie na bulwarze Benita Juareza, gdzie znajduje się najwięcej tawern przyrządzających najlepsze na wybrzeżu rybne „tacos”.

Ensenada – rybacki port i popularna miejscowość turystyczna, w której najczęściej można spotkać wędkarzy i entuzjastów jazdy na nartach wodnych. Wypoczynkowi w tym urokliwym miejscu sprzyja malownicze otoczenie w postaci zatoki osłoniętej górami i winnic, w których produkuje się najlepsze wina w regionie. Wycieczka po winiarniach jest zresztą jedną z najciekawszych atrakcji, z której bardzo często korzystają miłośnicy tego zacnego trunku. Mnogość restauracji serwujących owoce morza na Avenida Lopez Mateos z pewnością zadowoli kulinarnych podróżników, podobnie jak sklepy z pamiątkami oferujące turystom lokalne ciekawostki. Z portu warto wybrać się na zorganizowany połów ryb, a także w okolice skalistej zatoczki Punta Banda, ulubionej przez nurków i kajakarzy. Pasjonującym miejscem jest dodatkowo La Bufadora – skalista formacja skalna, z której woda tryska na wysokość kilkudziesięciu metrów. Okolicę upodobali sobie poszukiwacze przygód, którzy dla podniesienia poziomu adrenaliny wyruszają w góry pojazdami terenowymi. Lokalne puby emanują wyjątkowo magnetyczną atmosferą, uwalniającą z człowieka wakacyjną radość.

Kuchnia

Meksykańskie potrawy charakteryzuje pewna skrajność, co z pewnością zauważą turyści zwiedzający ten zaskakujący kraj. Z jednej strony są to proste dania niewyróżniające się niczym specjalnym. Z drugiej jednak strony można trafić na skomplikowane zestawienia, które z pewnością zwrócą uwagę kulinarnych podróżników. Na pewno będzie ostro, co nie powinno zaskoczyć miłośników meksykańskiego kina, którzy na niejednym filmie widzieli twardych Meksykanów krzywiących się po spożyciu jakiegoś dania. Typowo meksykańskie potrawy są bardzo pikantne i aromatyczne, a niekwestionowaną królową przypraw jest chili. Przy spożywaniu papryki warto przemyśleć stare, indiańskie wierzenia, według których jedzenie dużych jej ilości wzmaga potencję seksualną, dając przy tym możliwość rzucania czarów na inne osoby. Bogactwo odmian tej rośliny z pewnością zaskoczy wielu globtroterów. Poblano, ancho, cascabel, jalapeno, guajillo czy habanero to zaledwie czubek „góry lodowej”, który objawia się w trakcie pokonywania kulinarnych bezdroży.

Na meksykańską kuchnię wpływ miały różne kultury pozostawiające po sobie podstawowe składniki takie jak: fasola, kukurydza, indyk, ryby i dziczyzna, obok których na stołach bardzo często można spotkać pomidory, awokado, różne gatunki kaktusów oraz tropikalne owoce. Upodobania kulinarne mieli także konkwistadorzy, którzy z Hiszpanii sprowadzili wieprzowinę, kurczaki, wołowinę, ser, pszenicę, oliwę, czosnek i cebulę, a z wypraw do Chin przywieźli ryż i przyprawy. Z kolei ciasta i desery to zasługa Francuzów, również goszczących w Meksyku przez pewien czas.

Z podstawowych rzeczy należy zapamiętać, że śniadania el desayuno składają się najczęściej z kawy, słodkiej bułki lub jajek, tortilli, fasoli czy chleba, wzbogaconych o zestaw owoców. Obiad la comida lub el almuerzo spożywany między 14 a 16 występuje przeważnie w wersji pierwszego dania i może to być przykładowo zupa (caldo) oraz ryż – sopa de arroz, po którym podawane jest danie główne w postaci jakiegoś mięsa lub ryby w sosie z nieodłączną fasolą. Kolacja la cena spożywana w godzinach 20-22 składa się z czegoś lekkiego, np.: kanapki z dżemem czy tacos – jednego z najpopularniejszych dań składającego się z tortilli wykonanej z mąki kukurydzianej, najczęściej z dodatkiem mięsa wołowego, cebuli, przypraw i pomidorów. W niektórych restauracjach tacos podaje się jako przystawkę. Turyści podróżujący po kraju bardzo często zaopatrują się w drobnych punktach sprzedających tacos, zwanych taquerias. Warto pamiętać, że w wielu miejscach tortillas, a nawet chleb, zastępują sztućce – ciasto rozrywane jest na kawałki, na które nabiera się poszczególne składniki dania.

Dla turystów z Europy znakiem rozpoznawalnym meksykańskiej kuchni jest tortilla, która może występować pod różnymi postaciami. Tradycyjne tortille wypieka się z mąki kukurydzianej, a ich wszystkich nazw nie jest w stanie wymienić nawet rodowity Meksykanin. Quesadillas to tortilla z serem lub innym nadzieniem smażona na ruszcie, w Tacos mogą znaleźć się różne rodzaje farszu podawane z posiekaną cebulką, kolendrą i ananasem, do Tostadas dodaje się podsmażoną fasolę, sałatę, kurczaka, pomidory, chili, cebulę, awokado i śmietanę lub ser, Enchilades zawiera serowy, mięsny lub rybny farsz podawany z kurczakiem, pikantnym sosem, śmietaną i serem, z kolei Spoa de tortilla to zupa z dodatkiem smażonych pasków tortilli, z pomidorami, chili i awokado. Innym rodzajem popularnych placków jest masa – ciasto z drobno mielonej kukurydzy, służące do wyrobu zbitych, prostokątnych placków z nadzieniem, zawijanych w łuski kukurydzianych kolb lub liście bananowca. Zarówno tortille jak i masa uwielbiane są przez turystów pod postacią zakąsek botana lub antojito.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Przypominające hiszpańskie tapas, meksykańskie antojitos to smakowite przekąski, które można dostać wszędzie. Mogą to być przykładowo sprzedawane przez ulicznych handlarzy kolby kukurydzy lub też chipsy kukurydziane z sosem guacamole. Turystycznemu węchowi nie powinny także ujść smakowite tortas – nadziewane bułeczki. Antojito podaje się najczęściej składane – taco lub zwijane – enchilada. Rozpoznawalnym daniem jest chociażby tortille enchilada – zawijany placek maczany w sosie chili. W menu bardzo często pojawia się burrito, czyli pszeniczna tortilla zawinięta wokół farszu.

Na równi z tortillą stawia się również chili zwane „pieprzem meksykańskim”, które ma wiele odmian i jest niezwykle aromatyczne. Przyprawa trafia na stoły posiekana, zmiksowana, surowa, gotowana lub w połączeniu z cebulą, czosnkiem czy kolendrą. Najpopularniejsze jest chile serrano, na surowo jada się chile de arbol, łagodny i słodkawy smak ma chile ancho, a chile habanero uważane jest za najostrzejszą paprykę świata. Ostry smak łagodzi najlepiej łyk zimnego piwa lub kęs suchego chleba. A dobrych piw w Meksyku nie brakuje. Warto sięgnąć przykładowo po Pacifico, Montejo czy Leon Negro, chociaż w upały pragnienie gasi także orzeźwiający napój horchata przyrządzany z wody ryżowej, cukru i cynamonu. Z kolei po sytym obiedzie najlepiej uraczyć się butelką słabego, ale wybornego wina pulque wyrabianego z agawy. W upalny dzień nie zaszkodzi sięgnąć po szklaneczkę aquas frescas, czyli wody smakowej wyrabianej z limonki, melona, hibiskusa czy tamarynda. Jest jeszcze jedna alkoholowa powinność, którą powinien spełnić każdy turysta przemierzający meksykańskie pustkowia. Ten charakterystyczny trunek piją tam wszyscy i nawet w wielu europejskich krajach nikt nie przechodzi obok niego obojętnie. Tequila! Narodowe dobro Meksyku pędzi się z błękitnej agawy, przy czym po szklaneczkę najprawdziwszego shota najlepiej sięgnąć w ojczyźnie alkoholu, czyli mieście Tequila w stanie Jalisco. Dopełnieniem rytuału picia tequili jest skonsumowanie robaka, który zalega na dnie najlepszych gatunków tego alkoholu i prowokuje do kulinarnej konfrontacji. Jeżeli ktoś nie przepada za alkoholem, z pewnością doceni wspaniałe kawy: cafe de olla – parzoną z cynamonem, cafe americana – serwowaną w kawiarniach stylizowanych na amerykańskie czy piloncillo – aromatyczny napar z brązowym cukrem.

Meksyk ma także swój niepowtarzalny, kulinarny urok, który najlepiej poznać wybierając się na targowisko. Oprócz szerokiej gamy egzotycznych owoców można trafić tam na rarytasy w postaci smażonych robaków toczących korzenie agawy – gusanos, świerszczy sprowadzanych ze stanu Oaxaca, grzybów pasożytujących na kukurydzy – huitlacoche lub mrówczych jajeczek escamole.

Obyczaje

Chociaż Meksyk kojarzy się przeważnie z tequilą, tortillą, burrito i sombrero, dla turystów z Europy może okazać się fascynującym krajem z kilku względów. Różnorodność kultury i obyczajów odzwierciedla odmienność etniczna mieszkańców kraju, którzy bardzo często prowadzą prekolumbijski styl życia. Można tam spotkać tradycyjnych Indian Nahua, Otomi i Mazahua, a także Murzynów, Azjatów i potomków związków zapoczątkowanych przez białych mężczyzn z Indiankami. W poszczególnych regionach żyją także Indianie Tarahumara, Seri, Cora, Taraskowie, Totonakowie i wiele innych. Tak czy inaczej wszystkie te grupy i mieszanki ras nastawione są na wspólnotę i kultywują specyficzny sposób życia oparty na rodzinie, przyjaciołach, spotkaniach towarzyskich, hucznie obchodzonych świętach i przyjaznym nastawieniu do turystów.

Przez wiele stuleci w Meksyku dominowała kultura oparta na machismo, czyli męskości i chociaż na prowincji można dostrzec wyższość mężczyzn nad kobietami, w większych miastach taki podział zanika. Charakterystyczni są natomiast charros – kowboje, których charyzma wywodzi się jeszcze z czasów kolonialnych i związana jest z historią Meksyku. Obecnie charros uchodzą za romantyków, wielbicieli kobiet i pasjonatów rodeo bezgranicznie oddanych swojemu hobby. Charreria, czyli impreza w stylu rodeo jest niemalże sportem narodowym przyciągającym swoją oprawą także turystów. Na popularnych zawodach można obserwować między innymi ujeżdżanie dzikich koni, walki byków i konkurencje z wykorzystaniem lassa.

Wizerunek Meksykanów związany jest także z religią. Większość jest katolikami czczącymi przede wszystkim Matkę Boską z Guadalupe. Wizerunki patronki kraju widoczne są wszędzie, a do bazyliki w Meksyku pielgrzymują co roku miliony wiernych.

Meksykanie uwielbiają zabawę, dlatego hucznie obchodzą wiele świąt i często udzielają się w lokalnych fiestach. Dużą popularnością cieszą się przykładowo obchody dnia patrona jakiegoś miasta, kiedy obok mszy i procesji nierozerwalnym elementem są huczne zabawy, tańce do białego rana i fajerwerki. W kalendarzu meksykańskim można znaleźć aż kilka tysięcy fiest będących ważną częścią życia społecznego. Głównie widać tam wpływy hiszpańskie, chociaż duża część rytuałów pochodzi z czasów prekolumbijskich oraz związana jest z obrządkami plemion indiańskich. Dla turystów z Europy ciekawym obrządkiem może być przykładowo Święto Zmarłych, kiedy Meksykanie idą na cmentarze i na grobach stawiają ulubione dania nieżyjących krewnych i urządzają swoiste pikniki. Do najbardziej rozpoznawalnych meksykańskich świąt należy Wielki Tydzień, Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny, święto Marii Panny w Guadalupe oraz Festiwal Cervantino. Podobnie jest z muzyką, którą słychać dosłownie wszędzie. Muzyka jest różnorodna, ale niezwykle charakterystyczna. W wielu miejscach można wsłuchać się w rytmy salsy czy też wyruszyć w muzyczną podróż z corridos wygrywaną na gitarach, kontrabasach i bębnach przez grupę grajków znaną jako mariachi.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Spędzając urlop w Meksyku można zauważyć, że jedną z cnót narodowych jest cierpliwość. Wszyscy podchodzą bardzo luźno do punktualności, korków w miastach i codziennego funkcjonowania, żyjąc w myśl idei manana – „jutro”.

Ważną dziedziną życia związaną z tradycjami sięgającymi czasów jeszcze sprzed przybycia Hiszpanów jest rękodzielnictwo. Techniki wytwarzania misternych dzieł sztuki przekazywane są z pokolenia na pokolenie i kuszą swoim pięknem turystów poszukujących cennych pamiątek. W poszczególnych regionach można znaleźć różne rękodzieła sztuki ludowej tworzone najczęściej przez lokalne plemiona. W meksykańską kulturę wpisały się także murale, czyli monumentalne malowidła zdobiące ściany gmachów publicznych i nie tylko, w każdym zakątku kraju. Arcydzieła malarskie związane są najczęściej z historią Meksyku naznaczoną rewolucją z 1919 r. i bywają nacechowane religijnie.

W większości kurortów turystycznych obowiązuje luźna atmosfera i nikt nie zwraca uwagi na ubiór, niemniej mieszkańcy miast nieufnie podchodzą do przesadnie roznegliżowanych turystów, szczególnie w czasie trwania świąt. W przypadkowych rozmowach lepiej nie wypowiadać się z dezaprobatą o kogoś rodzinie. Mężczyźni przy powitaniu ściskają sobie dłonie lub jeśli znają się bardzo dobrze, przyjaźnie klepią się po plecach. Warto pamiętać, że zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani na ich pytania odpowiadać negatywnie, a więc nie należy się dziwić, kiedy w trakcie rozmowy ktoś cały czas „przytakuje”. W dobrym tonie leży prawienie komplementów, a rozmawianie z nieznajomymi uważane jest za naturalne.

W restauracjach daje się zwykle napiwki sięgające 10-15% rachunku, jeżeli chce się zostawić po sobie dobre wrażenie. W barach, restauracjach i kawiarniach napiwki nie są wliczane w rachunek.

Aktywny wypoczynek

Baja Kalifornia nigdy nie pozwala miłośnikom aktywnego wypoczynku na nudę. Lokalne agencje turystyczne oferują uprawianie niemalże wszystkich sportów związanych z letnim wypoczynkiem, jakie istnieją. W najważniejszych kurortach można uprawiać windsurfing, surfing, kitesurfing, żeglarstwo i inne odmiany jachtingu. Dużą popularnością cieszą się dalekomorskie wyprawy na ryby organizowane przez wiele firm. Region uchodzi za jedno z najlepszych miejsc na świecie, jeżeli chodzi o wędkarstwo sportowe. Bardzo często organizowane są zawody wędkarskie, a indywidualni turyści mogą pokusić się o zapolowanie na marliny, ryby żaglicowe, dorady, tuńczyki, mieczniki, strzępiele czy nawet rekiny. Zadowoleni będą także miłośnicy nurkowania, gdyż całe wybrzeże pełne jest wspaniałych miejsc, niemniej jeżeli ktoś nie chce zbyt daleko oddalać się od miejsca zakwaterowania może przykładowo zainteresować się zatokami Chileno i Santa Maria, przy których działają wypożyczalnie niezbędnego sprzętu. Doskonałym rewirem jest także Cabo Pulmo, gdzie na terenie parku morskiego wyznaczono kilka miejsc dla nurków o różnym stopniu zaawansowania. W okresie od stycznia do marca w regionie pojawiają się wieloryby, które można obserwować na specjalnie organizowanych rejsach – dla turystów, którzy wcześniej nie zetknęli się z tymi pięknymi ssakami morskimi, są to niezwykłe i ujmujące spektakle przynoszące wiele wrażeń. Jednym z ciekawszych miejsc jest przykładowo rezerwat El Vizcaino, Laguna San Ignacio, Zatoka Magdaleny i Laguna Scamonna. Ze względu na liczne bezdroża i górsko-pustynny charakter półwyspu dużym zainteresowaniem cieszy się jeep safari, wspinaczka górska oraz rozmaite formy wypraw pieszych i rowerowych w głąb niezbadanych terytoriów. Do Cabo San Lucas i San Jose del Cabo zaglądają najchętniej miłośnicy golfa, gdyż liczba pól golfowych zgromadzona na niewielkim obszarze jest naprawdę imponująca.

Wycieczki Fakultatywne

Estero San Jose – malownicze ujście rzeki objęte rezerwatem przyrody, gdzie obserwować można setki gatunków egzotycznego ptactwa. Najlepiej udać się tam wieczorem, gdy okolica wygląda przepięknie, a promienie zachodzącego słońca, odbijające się w spokojnych wodach Morza Cortesa, zawsze są wdzięcznym tematem fotograficznym.

El Arco – słynna formacja skalna przypominająca bramę, u której stóp spotykają się prądy morskie Oceanu Spokojnego i Zatoki Kalifornijskiej. Na wycieczkach łodziami z przeszklonym dnem można obserwować lwy morskie i ujmujące w tym miejscu zachody słońca. Rejs obejmuje najczęściej kąpiel na wspaniałej plaży del Amor.

Park Narodowy Sierra San Pedro Martir – chociaż na malowniczych szlakach rzadko można spotkać turystów, warto tam pojechać ze względu na wspaniałe widoki i niczym nieskażoną naturę. Jeżeli ktoś traktuje wyjazd bardziej rekreacyjnie może łowić ryby w bystrych rzekach, natomiast dla wymagających piechurów dostępny jest Diabelski Szczyt będący najwyższym wierzchołkiem półwyspu. Parkowy szlak prowadzi także do obserwatorium astronomicznego, spod którego można podziwiać najpiękniejsze widoki na półwyspie.

Rezerwat El Vizcaino – rezerwat wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oprócz bogactwa naturalnego oferuje turystom niebywałą możliwość obserwacji „przyrodniczych spektakli” odgrywanych przez wale szare. Dla turystów wyznaczono kilka punktów obserwacyjnych, z których można podziwiać te wspaniałe ssaki morskie, a odważniejszym podróżnikom oferowane są rejsy gwarantujące bezpośrednią styczność ze zwierzętami.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Świątynia Mision San Francisco Borja – w miejscu odludnej misji założonej przez jezuitów w 1759 r. wznosi się obecnie interesujący kamienny kościół uchodzący za najpiękniejszą tego typu budowlę na półwyspie. Najbliższą miejscowością jest Rosarito, z której najlepiej wyruszyć dobrym samochodem terenowym w towarzystwie doświadczonego przewodnika.

Świątynia Mision San Javier – niedaleko Loreto zwiedzić można mauretański kościół ukończony w 1759 r., położony wśród glinianych chałup krytych strzechą. Oko przyciągają witraże, złocony ołtarz oraz figurka św. Franciszka.

Cueva de la Cuesta del Palmerito – niezwykłe malowidła jaskiniowe, których nie powinni pominąć miłośnicy dawnych kultur. Rysunki w Sierra de San Francisco uchodzą za najbardziej znane ślady plemiennego życia w regionie i datowane są na początek n.e.

Jeep safari – popularną formą spędzania wolnego czasu w tej części Meksyku jest wyprawa samochodem terenowym zarówno po bezdrożach ogromnego Półwyspu Kalifornijskiego, jak i do niewielkich miejscowości rozrzuconych po wybrzeżu. Na chwilę można zajechać chociażby do Puerto Nuevo, zwiedzić zatokę San Quentin, sfotografować imponujące góry w okolicy Catavina, zdobyć pustynną oazę San Ignacio, a na kąpiel zatrzymać się przy plażach zatoki Concepcion.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej jechać do regionu Baja California?
Baja California jest kierunkiem całorocznym, niemniej termin podróży najlepiej zgrać z planami dotyczącymi samego pobytu. Typowy sezon turystyczny trwa od listopada do Wielkanocy i wtedy można się spodziewać największego obłożenia w hotelach. Letnie miesiące bywają najczęściej bardzo gorące, duszne i obfitujące w opady. Temperatury są znośne we wrześniu, październiku i maju, a ceny w tym okresie są nieco niższe niż w sezonie. Warto pamiętać, że w odróżnieniu od pozostałej części Meksyku opady na Półwyspie Kalifornijskim są niewielkie, a deszcz pada głównie późną wiosną i jesienią. Na pustyniach temperatura w nocy znacznie spada i robi się zimno, niemniej na wybrzeżach w najgorętszych miesiącach waha się w granicach 35-40°C.

W kurortach na południu regionu warto pojawić się w październiku, kiedy uroczyście obchodzone jest święta patrona Cabo San Lucas. Zabawa z muzyką na żywo, tańcami, towarzyszącymi imprezami i najlepszym jedzeniem trwa bardzo długo i obfituje w wiele turystycznych wrażeń. Ciekawym wydarzeniem jest także październikowy Festiwal Fundador upamiętniający założenie miasteczka Todos Santos oraz lutowy Arts Festiwal z imprezami muzycznymi, filmowymi i teatralnymi. Uroczystości i święta są także atrakcjami La Paz. Począwszy od stycznia przez kilka tygodni trwa Festyn Pływacza Szarego, hucznie obchodzone jest majowe święto odkrycia miasta przez Hernana Cortesa, a wielu turystów przyciąga w sierpniu coroczny turniej połowu marlina.

Jaka waluta obowiązuje w Meksyku i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Meksyku jest peso meksykańskie (MXN), 1 MXN = 100 centavos. Ceny w Meksyku są porównywalne do polskich, chociaż różnią się w zależności od regionów turystycznych. Północ Meksyku uchodzi za nieco droższą od południa, natomiast w kurortach letnich ceny utrzymują się na stałym, wyższym poziomie.

Jakie pamiątki kupić w regionie Baja California?
Bez wątpienia Meksyk jest skarbnicą wyszukanych pamiątek związanych najczęściej z indiańskim rękodziełem. Misterne wyroby najlepiej jest kupować bezpośrednio u twórców lub na targowiskach. Przed pójściem na targ warto wstąpić do jakiegoś sklepu z pamiątkami, by zorientować się cenach. Najlepiej rozglądać się za pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku wyrabianymi przez lokalne plemiona indiańskie. W każdym regionie można znaleźć unikatowe skarby, których próżno szukać w wielkich centrach handlowych. W całym kraju można kupić ceramikę, repliki sztuki prekolumbijskiej, wyroby z drewna (między innymi misternie wykonane figurki i artykuły gospodarstwa domowego), wyplatane koszyki i indiańskie malowidła na korze. W wielu sklepach można nabyć wełniane ubrania najwyższej jakości, ręcznie tkane pasy czy spódniczki farbowane naturalnymi barwnikami. Sztuka ludowa bardzo często łączy w sobie elementy hiszpańskie i meksykańskie, tworząc niepowtarzalną mieszankę. Przykładem mogą być interesujące przedmioty z gliny zwane „talavera”, których sztuka wytwarzania pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego. Niektóre sklepy specjalizują się w sprzedaży biżuterii, szczególnie srebrnej, wyrobów miedzianych (dzbany, tace, patelnie) czy wyrobów z onyksu. Ciekawą pamiątką lub pomysłem na prezent może być butelka tequili, gitara czy prawdziwe, meksykańskie sombrero.

Zakupowym rajem jest Tijuana, nie tylko dlatego, że otworzono strefę bezcłową, ale przede wszystkim ze względu na mnóstwo sklepów, straganów i centrów handlowych oferujących towary z całego świata po zaniżonych cenach. Najlepiej wybrać się na Plaza Rio Tijuana lub Plaza Agua Caliente. Również w nadmorskich kurortach San Jose i Cabo San Lucas można znaleźć interesujące butiki i modne galerie sztuki. Njaciekawsze znajdują się wokół Bulevar Mijares i Zaragoza.

Jaki czas obowiązuje w Meksyku?
W Meksyku czas polski cofamy o 7 godzin.

Jak poruszać się po Baja California?
Komunikacja autobusowa jest bardzo dobrze rozwinięta i powszechnie uważa się, że tam, gdzie jest droga można dojechać autobusem – najpopularniejszym środkiem transportu zwanym „camion”. Działa tam wiele przedsiębiorstw autobusowych i nie ma problemu z przemieszczaniem się. Liczne trasy łączą miasta w centrum kraju z granicami i wybrzeżami. Autobusy są stosunkowo tanie, mają I, II i luksusową klasę oraz kursują często. Meksyk nie może pochwalić się zbyt dobrze rozwiniętymi i utrzymanymi liniami kolejowymi, więc pokonując znaczne odległości lepiej korzystać z samolotów i autobusów.

Stan dróg jest zróżnicowany w zależności od regionu i dzieli się na płatne drogi w dobrym stanie – „cuota” oraz bezpłatne – „libre”, po których najgorzej jeździ się w porze deszczowej. Generalnie podróżowanie samochodem po Meksyku uchodzi za popularną formę zwiedzania i warto zastanowić się nad wypożyczeniem auta, by chociażby na własną rękę zwiedzić najbliższą okolicę. Z wynajęciem samochodu nie ma problemu, gdyż wypożyczalnie działają w większości dużych miast i w prawie każdym liczącym się ośrodku turystycznym. Wystarczy tylko karta kredytowa, wiek powyżej 25 lat i prawo jazdy (międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, ale taki dokument warto posiadać w razie kolizji drogowej). Na podstawie polskiego prawa jazdy meksykańskie władze mogą wystawić odpowiednie zaświadczenie równoważne z międzynarodowym prawem jazdy. Jeżeli ktoś nie chce zawracać sobie głowy wypożyczaniem samochodu, może wynająć taksówkę, której koszt pracy w ciągu dnia jest zbliżony do wynajmu auta.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Z przemieszczeniem się po regionie Baja California nie ma żadnego problemu. Cały półwysep przecina główna droga biegnąca przez wszystkie najważniejsze miasta i docierająca z Tijuany aż do Los Cabos, gdzie również znajduje się lotnisko.

Jakie plaże są w regionie Baja Valifornia?
Najpiękniejsze plaże znajdują się w bliźniaczych kurortach Cabo San Lucas i San Jose del Cabo. Przyjemny wypoczynek gwarantuje turystom piękna, długa i szeroka La Playita z drobnym piaskiem, na którym najlepiej czują się małe dzieci. Okolica plaży sprzyja spacerom i wędkarskim wyprawom. Surferzy upodobali sobie plaże Costa Azul i Acapulquito, a dużą popularnością i wspaniałymi warunkami cieszy się Palmilla. Wielu plażowiczów można także spotkać na wybrzeżu Medano, gdzie możliwość uprawiania sportów wodnych jest nieograniczona. Wspaniałą wycieczkę można zorganizować łodzią lub taksówką wodną na plażę del Amor, której wakacyjny urok jest wyjątkowy. Wszystkie plaże są złociste i charakteryzują się piaskiem o drobnej konsystencji. La Paz jest co prawda dużym miastem, ale na turystów czekają tam spokojne plaże w pobliżu centrum, z kolei w Todos Santos znajduje się szerokie i długie wybrzeże popularne wśród miłośników surfingu.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne są w Meksyku?
Do Meksyku można wwieźć bez deklaracji 10 tys. USD w gotówce lub równowartość w innych walutach, przedmioty i sprzęt elektroniczny do użytku osobistego, do 20 paczek papierosów i 3 l dowolnych napojów alkoholowych oraz towary nie budzące podejrzeń władz w ilościach niehandlowych. Obowiązuje zakaz wwozu świeżych artykułów spożywczych, żywności, roślin i nasion. Surowy zakaz obejmuje wywożenie zwierząt oraz przedmiotów przedstawiających wartość archeologiczną.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Meksyku?
Chociaż w Meksyku nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego warto wykupić polisę od kosztów leczenia w jakimś towarzystwie ubezpieczeniowym z przedstawicielstwem w USA lub Meksyku. Praktykuje się, że osoby, które są hospitalizowane na terenie kraju nie zawsze są wypuszczane ze szpitala przed uiszczeniem należności za leczenie. Najlepiej skorzystać z ubezpieczeń oferowanych w ramach poszczególnych pakietów wycieczkowych proponowanych przez większość dużych agencji podróży, ale przed wyborem należy dokładnie sprawdzić warunki polisy. W innym wypadku koszty leczenia pacjent pokrywa z własnej kieszeni. Warto także posiadać ważną kartę płatniczą, gdyż nawet posiadanie ubezpieczenia medycznego w firmach europejskich nie gwarantuje, że szpital podejmie leczenie pacjenta. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie ubezpieczenia typu „płatne natychmiast w czasie leczenia za granicą”, niż polisy refundowanej po powrocie do kraju.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Meksyku jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Od turystów nie jest wymagana wiza, natomiast obowiązuje karta turystyczna dostępna na pokładzie samolotu, w porcie wjazdowym lub w biurze podróży.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Meksyku: www.meksyk.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych
Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel.: +52 55 54812050 wew.102 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Tijuanie
Meksyk, Tijuana, Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5 Centro Comercial, Pueblo Amigo, Zona Urbana Rio,, C.P. 22320
Tel.: (00-52-664) 607-34-29
consuladodepoloniatij@gmail.com

Cancun

Jukatan

Mexico City

Puerto Vallarta

Riviera Maya

Sierra Madre del Sur

Sierra Madre Wschodnia

Sierra Madre Zachodnia

Wyżyna Meksykańska

Zatoka Kalifornijska

Zatoka Meksykańska

Zatoka Tehuantepec

Meksyk: Acapulco , Baja California , Cancun , Jukatan , Mexico City , Puerto Vallarta , Riviera Maya , Sierra Madre del Sur , Sierra Madre Wschodnia , Sierra Madre Zachodnia , Wyżyna Meksykańska , Zatoka Kalifornijska , Zatoka Meksykańska , Zatoka Tehuantepec

Wybierz region Acapulco , Baja California , Cancun , Jukatan , Mexico City , Puerto Vallarta , Riviera Maya , Sierra Madre del Sur , Sierra Madre Wschodnia , Sierra Madre Zachodnia , Wyżyna Meksykańska , Zatoka Kalifornijska , Zatoka Meksykańska , Zatoka Tehuantepec